FAQ - ROWERY

 

Jeżeli kupię  w Państwa sklepie rower to czy jest on gotowy do jazdy?

Rower w momencie sprzedaży jest u nas przygotowany „pod klucz” i można go normalnie użytkować. Po około 10 godzinach jazdy (nie później jednak niż 30 dni od daty zakupu) należy pojawić się na tzw. przeglądzie zerowym - sprawdzającym.

 

Chcę kupić rower przez internet. Czy ma to wpływ na gwarancję?

Ma o tyle, że miejscem przyjęcia naprawy gwarancyjnej może być tylko miejsce zakupu. W takim przypadku klient na własną rękę musi wysłać rower kurierem co nie jest zbyt łatwe ani tanie. Zdecydowanie doradzamy kupno w sklepie stacjonarnym.

 

Jak mam dobrać wielkość ramy?

Można posiłkować się różnymi tabelami i konfiguratorami, które łatwo znaleźć w sieci. Mają one jednak pewną wadę – ogólnikowość. Najlepiej zdać się na wiedzę dobrego sprzedawcy – fachowca.

 

Nie wiem jaki rodzaj roweru wybrać ? Czym mam się kierować?

Najlepiej porozmawiać o swoich oczekiwaniach względem roweru w specjalistycznym sklepie. Po wnikliwej analizie konkretnego przypadku sprzedawca z pewnością poleci ten właściwy rodzaj.

 

Czy rower miejski będzie wystarczająco dobrze sprawował się na duktach leśnych?

Nie ma takiej możliwości aby sprawował się nawet na poziomie minimalnym. Został skonstruowany do czegoś innego np. dojazdu po najbliższe bułki lub na pocztę. Użytkowanie rekreacyjne wiąże się z wyborem innego rodzaju roweru.

 

Mam 164 cm wzrostu. Potrzebuję roweru na leśne wycieczki czyli pewnie MTB. Znajomi namawiają mnie na duże koła 29”. Czy to dobry wybór?

Jeżeli typowo leśne wycieczki to z pewnością rower MTB. Natomiast wybór wielkości koła to już osobna sprawa. Jest to temat rzeka ale przy wzroście 164 cm polecamy zdecydowanie najnowszy rozmiar czyli 27,5. Rower taki odwdzięczy się zawsze świetnymi  walorami jezdnymi i nie trzeba będzie z nim momentami „walczyć” co przy wyborze 29 będzie miało miejsce.

 

Chcę kupić używany rower. Na co mam zwrócić uwagę?

Zdecydowanie odradzamy zakup roweru używanego od osoby blisko nam nie znanej. W rzeczywistości nie ma tak zwanych super okazji. Przeważnie takie rowery są mocno wyeksploatowane i posiadają różne wady ukryte.

 

Chciałbym kupić rower górski. Mam 182 cm. Wybrać koła 27,5 czy 29?

Przy Pana wzroście jeden i drugi rozmiar koła jest odpowiedni. Decydować będą preferencje stylu jazdy i konfiguracja terenu po którym najczęściej jeździmy. Odpowiedź na co się zdecydować będzie dużo prostsza po wnikliwej rozmowie ze sprzedawcą, który przedstawi wszystkie „za i przeciw”. Upraszczając można założyć, że każdy użytkownik ramy 17 cali wybiera koło 27,5. Przy ramie 19 cali mamy największy dylemat bo 27,5 i 29 cali jest jednocześnie wyborem właściwym. Jeżeli jesteśmy wysocy i odpowiednia jest dla nas rama o wielkości 21 cali to także największe koła 29 będą najkorzystniejsze.

 

Co ile należy smarować łańcuch?

Po pierwsze smarujemy łańcuch wyczyszczony lub przynajmniej mocno wytarty szmatą. Stosujemy wyłącznie specjalistyczne oleje do smarowania łańcuchów rowerowych  !!!. Smarujemy najczęściej co 100-200 km. Wyjątkiem stanowi jazda w deszczu i błocie – wtedy czyścimy i smarujemy po każdym takim dniu.

 

Co jaki czas należy serwisować rower?

Przy zwyczajnym amatorsko-rekreacyjnym użytkowaniu należy oddać rower na pełen przegląd raz w roku. Zagwarantuje to nam właściwe i bezproblemowe działanie roweru przez wiele lat

 

Czy po dodatkowym nasmarowaniu uszczelek amortyzatora zacznie on lepiej działać ?

Skutek będzie wręcz odwrotny. Nie zalecamy stosowania żadnych środków smarnych i konserwujących na uszczelki i golenie amortyzatorów rowerowych.

 

Co ile trzeba zmieniać łańcuch w rowerze?

Po pierwsze nie zmieniamy tylko samego łańcucha. Będzie to zawsze przynajmniej łańcuch plus tylna zębatka. Normalnej jakości łańcuch wytrzymuje przebiegi od trzech do pięciu tysięcy kilometrów .

 

Co zyskam jak założę w moim góralu opony bezdętkowe?

W przypadku małych (do 2mm) przebić w ogóle ich nie odczujemy. Oprócz tego polepszona będzie przyczepność opon do podłoża. Ale nie ma róży bez kolców. Droższe opony i dodatkowy koszt mleczka uszczelniającego. Oprócz tego aby system działał musimy systematycznie wymieniać mleczko na nowe co 4-5 tygodni. Jest to czynność dość pracochłonna i tylko dla cierpliwych. Najlepiej skorzystać z usług serwisu.